Motýlek, beruška

Základní škola Zlaté Hory  

Fotografie školy

Školní kukátko - prosinec

Doma už voní vánoční cukroví, okna jsou umytá a nazdobená, z balkónů vykukují vánoční stromky. Dokonce i sněhová nadílka nám připomíná, že se blíží Vánoce… Tak to bude při čtení prosincového kukátka již minulostí, před námi však nový rok 2008 - tak ať se nám všem vydaří. Vzpomínkou na události měsíce prosince se se starým rokem 2007 loučíme.
30. listopad – Netradiční „mikulášování“
Mikulášskou tradici přišla dětem ze III.B v dobovém kostýmu našich slovanských předků představit paní Mrázová. Po pěkném povídání dostalo každé z dětí dárek – knihu „Cestou necestou“ s poutavým pozváním na cestování po České republice. Paní Mrázové tímto moc děkujeme.
1. prosinec – Mikulášský rej
Po úspěšném loňském „Mikuláši“ se i letos dala Rada rodičů do přípravy podobné akce. První prosincová neděle patřila „Mikulášskému reji“ v sále sanatoria Edel. A že bylo na co koukat! Čerti, Mikuláš i andělé s dětmi tancovali na parketu, zpívali a hráli s nimi hry. Odvážlivci mohli vystoupit na pódiu s připravenou básničkou, písničkou nebo scénkou. Občas se některý čert snažil nacpat nezbedné dítko do pytle, ale naštěstí byl vždy nablízku někdo z rodiny, kdo na poslední chvíli podal záchrannou ruku. A tak vše proběhlo ke spokojenosti nejen dětí, ale i dospělých.
11. prosinec - Školská rada
Školská rada (ve složení: D. Strečková, A. Jobová, M. Rác, Š. Tomaštíková, M. Hlaváčková, J. Tománek a host - H. Pavlíková) má za sebou v tomto školním roce své druhé setkání. Na programu byly zejména tyto body: informace o běhu školy v I. čtvrtletí, závěry stížnosti podané na Českou školní inspekci rodiči jednoho žáka naší školy, řešení krádeže v prostorách školy, stav střechy tělocvičny (bezpečnostní opatření v zimním období, návrhy řešení), informace o stávce zaměstnanců školy a různé dotazy vyplývající z předešlých bodů.
16. prosinec – Vánoční koncert Valášku
Pohlazením po duši a milým zastavením v předvánočním shonu byl již tradičně VÁNOČNÍ KONCERT dětského tanečního souboru Valášek a jeho hostů. Své první nesmělé veřejné vystoupení má za sebou znovuzrozený pěvecký sbor (nesmělý proto, že společně zpívá teprve dva měsíce). Také „dorostenci“ (aneb seskupení dospělých) potěšili čtyřmi barokními koledami. A pak už se na pódiu začaly hemžit děti v krojích s tanečky a říkadly, charakterizujícími vánoční zvyky a obyčeje. „Nejstarší“ tanečnice ukázaly svoje umění, bodří Valaši pobavili, nejmenší vloudili slzu do oka. Za trpělivost, obětavost a nadšení patří poděkování všem, kteří se dětem ve svém volném čase věnují - paní Marii Račanské a jejím dvěma kolegyním. Cituji přání M. Račanské: „Děkuji maminkám – Evě Vidurové a Janě Janíčkové za spoustu volného času, trpělivosti a za nápady. Bez Vás bych děvčata nedokázala nic.“ Dále se sluší poděkovat paní Sivokové a Janíčkové za ušití vest, sehnání ručně pletených ponožek ke krojům a krásný vánoční strom s housličkami pro každého Valáška. V neposlední řadě děkujeme sponzorům – paní Vidurové a Brylové.
18. prosinec - Adventní zpívání pod okny
Tak to je název pro hudební odpoledne, kdy sbor ZŠ Zlaté Hory není zavřený ve své zkušebně, ale po setmění vyjde do mrazivého podvečera se zapálenými svícemi a nastoupí si po okna domu pokojného stáří (naproti škole). Letos poprvé jsme navštívili s tímto hudebním pozdravem naše babičky a dědečky. Podle rozzářených úsměvů to přineslo radost nejen obyvatelům DPS, ale i dětem, které byly štědře obdarovány cukrovím, jako správní koledníci. Všem zpěvákům i posluchačům našeho sboru přejeme radostné a pokojné prožití vánočních svátků. PS: …a nezapomeňte si při tom radování také zazpívat….Marek a Jana Bartoníkovi a Markéta Začalová
21. prosinec – Vánoční škola
Je poslední školní den roku 2007. Ve třídách se zpívá, hraje se divadlo, rozdávají se dárečky, pojídá se vánoční cukroví. Prostě vánoční atmosféra jaksepatří. Celá škola je krásně nazdobená a všichni (hlavně však děti), odpočítáváme dny chybějící do Štědrého dne. Vánoční prázdniny jsou za dveřmi.

 

Za všechny zaměstnance ZÁKLADNÍ ŠKOLY přeji zlatohorským občanům ve zdraví a spokojenosti prožitých

366 dnů nového roku 2008. D. Strečková


Daniela Strečková