Motýlek, beruška

Základní škola Zlaté Hory

Fotografie školy

Volejbal dívek - úspěšné krajské finále

Ve čtvrtek 21.4.2009 se naše děvčata zase po roce zúčastnila krajského kola soutěže základních škol. (Vzhledem k tomu, že v okrese systematicky žádná škola nehraje, tak postupujeme na kraj téměř automaticky.) Kdysi před deseti lety jsme začali na "kraji" posledním místem, pak jsme několikrát skončili 4. nebo 5. a předloni jsme poprvé vybojovali 3. místo. A loni naše děvčata překvapila sama sebe prvním místem. Loňské vítězství bylo trochu zkaleno menší účastí (pouhé 3 týmy - kvůli organizaci na poslední chvíli) a hlavně tím, že se nikam dál nepostupovalo. Letos máme tým téměř výhradně z deváťaček a čtyři z nich byly členkami loňského týmu, takže cíl pro letošní sezónu byl jasný. Pokusit se vyhrát v plně obsazeném turnaji a postoupit do kvalifikace na "republiku". Mezi drobnosti, které měly ještě zvýšit motivaci, pak patřila jedna sázka mezi hráčkami a trenérem nebo třeba informace (podaná cestou na turnaj) o tom, že se bude hrát v hale, ve které extraligové hráčky VK Prostějov hrají zápasy Champions League.

Po příjezdu na místo jsme zjistili, že se neprezentoval zástupce okresu Olomouc a našimi soupeři budou: ZŠ Loštice (okres Šumperk), ZŠ Hranice, Šromotovo (Přerov), Reálné gymnázium a ZŠ Prostějov a ZŠ Určice (Prostějov). Dále jsme se dověděli, že se bude hrát systémem každý s každým na dvou hřištích, takže v podstatě 5 kol, kdy každý tým 4x hrál a jednou měl volno.

Výsledky: (docela mě mrzí, že své záznamy jsem zapomněl v hale a pořadatel dodal výsledky pouze se součtem bodů v zápase - často byl jeden set dost vyrovnaný a jeden zase jednoznačný a z výsledků se nedá nic poznat)

Určice - Hranice 2:0 (51:34), Zlaté Hory - Prostějov 2:0 (50:31),

Prostějov - Hranice 2:0 (50:40), Určice - Loštice 2:0 (50:29),

Prostějov - Loštice 2:0 (50:44), Zlaté Hory - Hranice 2:0 (50:30),

Zlaté Hory - Určice 2:0 (50:30), Loštice - Hranice 2:0 (50:32),

Zlaté Hory - Loštice 2:0 (50:36), Prostějov - Určice 2:0 (51:37)

1. Zlaté Hory 8:0  200:127
2 Prostějov 4 6:2  182:171
3. Určice 4 4:4 168:164
4. Loštice 4 2:6  159:182
5. Hranice 4 0:8  136:201

Hned na první pohled se zdálo, že nejtěžším soupeřem bude Prostějov a ten nám los přisoudil jako prvního soupeře, což nás docela potěšilo, protože první zápas turnaje hrajeme zpravidla nejlépe. Holky začaly skvěle, výborné série na podání měla Katka Andrušíková a první set jsme vyhráli (tuším) 25:10. Druhý set byl ale hodně komplikovaný, několikrát jsme prohrávali rozdílem 3 - 4 bodů a po turnaji jsme se s holkami navzájem přiznali, že jsme měli obrovský strach, abychom nedopadli jako v Głuchołazech (pozn. 15:0, 4:15, 11:15). V nejtěžší chvíli nám skvěle vyšlo střídání Katky Babjákové za Marušku Mastnou.

Ve druhém kole, kdy jsme nehráli, jsme se mj. dívali na nástěnky prezentující úspěchy VK Prostějov v Lize mistryň. Holky trochu zjistily, které že vlastně hráčky za VK Prostějov hrají a když se tedy v hale objevila vysoká exotická dáma, nebylo pochyb, že je to Solange Soares - fanoušky velmi oblíbená kapitánka Soli - rodilá Brazilka a reprezentantka Slovenska. Velmi ochotně se s holkama společně vyfotila.

Následoval zápas s Hranicemi. První set byl z naší strany nejslabší v celém turnaji, vůbec se nedařilo na podání a udělali jsme minimálně 5 opravdu hrubých chyb. Už jsem se obával, že cenný zisk z prvního zápasu prohospodaříme a turnaj si úplně zbytečně zkomplikujeme. Taky jsem vybral 2 time-outy a byl jsem na holky i docela nepříjemný. Naštěstí jsme si slabou chvilku vybrali v zápase s nejslabším soupeřem a set skončil asi 25:19. Druhý set už byl výborný.

Situací na čele tabulky mohl ještě zamíchat zápas s Určicemi. Soupeř vůbec nehrál špatně, ale možná se už předem trochu cítil poražený a zápas byl z naší strany opravdu povedený a celou dobu jsme jej měli pod kontrolou. Polovinu druhého setu už odpočívala Tereza Kalašová.

K definitivní jistotě vítězství v turnaji jsme potřebovali získat set v zápase s Lošticemi. Holky opět hrály jako z partesu a hned první set vyhrály 25:13. Ve druhém setu jsme opět vystřídali Terezu Kalašovou.

Tak tedy vypadala naše cesta k (pro nás historickému) postupu z krajského kola. Tento úspěch pro naši školu vybojovaly nahrávačky Vlaďka Hlobílková a Maruška Mastná, smečařky Katka Andrušíková, Tereza Dvořáková, Tereza Kalašová a Simona Motyková, úspěšně střídala Katka Babjáková.

Pozn.: Turnaj byl fyzicky hodně náročný, osm nezkrácených setů v průběhu čtyř hodin mi přijde jako dost nešťastný nápad - možná by si to mohl zkusit naplno odehrát někdo z pořadatelů. Aspoň se nám vyplatilo to proklínané rozběhávání s Jirkou Babákem na začátku každého tréninku.