Motýlek, beruška

Základní škola Zlaté Hory  

Fotografie školy

Setkání Strzelin - Stolpen - Zlaté Hory

Ve dnech 12. - 15. května se uskutečnilo už třetí německo - polsko - české setkání v rámci přípravy projektu Comenius. Předloni byli všichni v německém Stolpenu, vloni u nás a letos jsme jeli do polských Krkonoš - do Karpacze. Program naplánovali učitelé ze Strzelina a byl opravdu bohatý. Škoda jen, že z řad žáků naší školy nebyl příliš velký zájem. K dispozici jsme měli 14 míst a nakonec odjelo 5 žáků a jedna učitelka.

V úterý to nejprve vypadalo, že neodjedeme a některé slabší povahy to chtěly po třech hodinách čekání na německý autobus vzdát. Ale trpělivost přináší růže a tak jsme se čtyřhodinovým zpožděním vyrazili směr Strzelin, kde na nás čekali s dobrým obědem. Také jsme se podívali na ukázku footbagu, který u nás známe pod názvem hakisák. Místní družstvo je opravdu dobré, však jsou také mistry světa. Do místa našeho pobytu jsme dorazili v osm večer, zrovna na večeři. Po ní jsme se ubytovali a někteří odpočívali, jiní navazovali první kontakty.

Ve středu nás čekala Sněžka. Kus cesty nás vyvezla lanovka a pak už hurá po svých na vrchol. Tam jsme se pokochali výhledy, prohlédli si kapličku, novou českou poštovnu a pobořenou Polskou boudu, a vyfotili jsme se s Krakonošem, který se v Polsku jmenuje Liczyrzepa a v Německu Ruberzahl. Zpátky jsme už lanovku nepoužili, zato jme si vyslechli od průvodce něco pověstí i fakt o Krkonoších. Poslední zastávkou byl kostel Wang, který do Karpacze přemístili v 19.století z Norska.

Ve čtvrtek jsme opět vyrazili do hor a opět lanovkou, tentokrát těsně pod vrchol hory Szrenica. Pěší trasa byla kratší a méně náročná než ve středu a vedla kolem docela velkého vodopádu, ke kterému jsme mohli sestoupit pouze s helmami na hlavě. Po obědě jsme navštívili Muzeum miniatur, ve kterém jsou umístěny modely nejvýznačnějších staveb Dolního Slezska v měřítku 1:25 a Western City. Závěrečný večer byl věnován výměně dárků a společné zábavě a v pátek už následovala jen cesta domů se zastávkou ve Strzelině a lehkým kufrem mezi zahrádky, kam německého řidiče zavedla jeho navigace. Máme rozhodně na co vzpomínat a už se můžeme těšit na příští rok, tentokrát zase do Německa. 

 

 


Jitka Novotná