Motýlek, beruška

Základní škola Zlaté Hory  

Fotografie školy

Koncentrační tábor Osvětim

Ve čtvrtek 7. května se autobus s našimi osmáky a deváťáky (doplněný osmi žáky ze ZŠ Česká Ves) vydává směr Polsko, koncentrační tábor Osvětim. Žáci devátých ročníků již o této době a o tomto místě ví své z hodin dějepisu. Osmáci byli před výjezdem poučeni a informováni a svých osobních zážitků mohou v těchto hodinách využít příští rok. A že si jich všichni přivezli opravdu mnoho. Tříhodinový pobyt v hlavním táboře, prodírání se stovkami turistů, autentičnost, filmové ukázky, fotografie, emotivní výklad polského průvodce překládaný paní učitelkou H. Výtiskovou, ... Pro mnohé účastníky opravdu velmi silné zážitky. A co na dotázané zapůsobilo nejvíce? Dřevěné vyšlapané schody, kudy prošly statisíce lidí, hromady vlasů a výrobky z nich, hromady bot a botiček, přítomnost v plynové komoře,... Dost na to, aby měli někteří alespoň v tuto noc dost těžké spaní. 

P.S. Příjemný dodatek - chování našich žáků na tomto pietním místě bylo opravdu ukázkové, což velmi oceňujeme. Je vidět, že byli na akci paní učitelkou Výtiskovou velmi dobře připraveni.


Daniela Strečková