Motýlek, beruška

Základní škola Zlaté Hory  

Fotografie školy

Návštěva památníku v Osvětimi

V úterý, 20.2., se žáci osmého a devátého ročníku vydali do Osvětimi. Návštěva památníku holocaustu (Osvětim a Březinka), vzala mnohým klukům a holkám slova z úst... 

Den poté, proběhla v hodinách dějepisu a občanské výchovy reflexe - zamyšlení se nad tím, co mohli žáci shlédnout a slyšet. Škoda, že jste u toho nemohli být... 

Výběr z názorů žáků /přesný opis znění/:

„Vůbec si neuvědomujeme, co vše máme.” 

„Moje problémy jsou oproti tomu nic.” /Vlasta/

„Nejvíc mě mrzí, že za 20.,30.let když se někdo zeptá ohledně Osvětimi, už to nebude: „ano, bylo to tak.” Už to bude „asi, možná, třeba, prý, nevím...” Já si myslím, že by to /návštěva KT Osvětim/ mělo být povinné, protože je neustále třeba opakovat, co se stalo. /Zuzana/

„Život není jen o tom, koho mám a nemám rád. Na vše, co se v té době dělo, pomalu generace zapomíná...” /Tereza/

„Uvědomil jsem si, co vše mohou lidé páchat za zrůdnosti.” /Jan/

„Uvědomil jsem si, jaké tam musely být podmínky, jak tam všichni žili, muselo to být hrozné, nechtěl bych to zažít!” /Matyáš/

„Uvědomil jsem si, že si kolikrát nevážím toho co mám, a že si vůbec nemůžu stěžovat na to, jaký život žiju.” /Dominik/

... a já jen podotýkám, že v den návštěvy bylo opravdu mrazivo, a tak nám počasí dokreslilo pocity...

Písemné projevy žáků budou zpracovány a umístěny v prostoru školy, kde si je budete moci přečíst.

Akce byla plánovaná od října 2017. Ještě poslední dny před konáním výjezdu něktěří žáci řešili cestovní pasy a občanské průkazy - vše bylo ponecháno na poslední chvíli, což způsobilo velmi nepříjemné situace a spoustu starostí pro organizátory akce.

Ráda bych poděkovala doprovodu: p.uč. Mauričové, p.as.Strouhalové a p. Bastlovi, p.uč. Výtiskové za pomoc a spolupráci ve výuce. Dále CK Tihelka z Krnova, která zajistila organizaci, dopravu a služby průvodců. Poděkování patří také SRPŠ za příspěvek na vstupné a paní Jitce Kocubové za trpělivost při vyúčtování.


Šárka Vojčáková