Motýlek, beruška

Základní škola Zlaté Hory  

Fotografie školy

Projektové dny "Zlatohorské tradice"

První týden letošního školního roku byl pěkně nabitý. Po třech dnech povídání, hraní her, tvoření pravidel a jiných aktivit, jsme se pustili do celoškolního projektového dne "Zlatohorské tradice". Pracovali jsme v mezitřídních skupinách 2. - 4. třída, 5. a 6. třída, 7. - 9. třída. Letos jsme se zaměřili na tradiční řemesla našeho kraje. Děti si tak mohly vybrat např. dílnu "Hornictví", "Léčebné lázně", "Turistika", "Báje a pověsti našeho kraje", "Kamenictví" aj.

 

V naší skupině "TKALCOVSTVÍ" (2. - 4. třída) jsme se ani na chvíli nenudili. Nejprve jsme se seznamovali pomocí legračních her, které zvládly všechny děti skvěle. Vyrobili jsme si jmenovky, zahráli jsme si lidské pexeso, proběhla toaleťáková seznamka a během chvilky jsme všichni znali jména všech dětí ve skupině.

Ještě ve čtvrtek jsme se vydali autobusem na Rejvíz do místní TKALCOVNY. Poděkování patří paní Kašparové a její kolegyni - obě byly na naši skupinu parádně připravené. Po zhlédnutí exponátů a krátkém vyprávění o nich jsme se všichni vystřídali u "strojů"... Vyzkoušeli jsme si práci na opravdovém kolovrátku, na opravdovém tkalcovském stavu jsme si utkali náš skupinový kobereček, na kterém má každý člen skupiny své dva řádky. Zapamatovali jsme si spoustu nových slov - a vůbec, byl to parádní výlet.

Pátek nám skoro ani nestačil. Všechny ruce pracovaly, každý něco tvořil - někdo tkal z papíru sovičky, všichni si utkali svůj náramek pomocí tří obyčejných brček na limonádu a dokonce jsme stihli vytvořit i kousek koberce pomocí kartónu.

V naší skupině jsme se měli fajn - vládla dobrá nálada a atmosféra byla opravdu pracovní. Tak zase někdy příště!


Daniela Strečková