Motýlek, beruška

Základní škola Zlaté Hory  

Fotografie školy

Školní výlet 6.tř. a 5.A

V pondělí 5. 6. 2017 odcestovali žáci a žákyně 6.tř. a třídy 5.A objednaným autobusem na školní výlet. Kam? Kupodivu do Ostravy, která je, jak zpívá Jaromír Nohavica, "černá" a má "ďury v zemi černé"! Ostrava prostě proslula těžbou černého uhlí. Archeologické nálezy prokázaly, že uhlí z Ostravska využíval už pravěký člověk. Cílená a pravidelná těžba tam začala na přelomu 18. a 19. století a její obrovský rozmach je spojený s budováním železnice a založením Vítkovických železáren. Část ostravských dolů je zasypána, mnohé těžní věže zmizely. Některé však zůstaly, jsou památkově chráněné a symbolizují hornickou minulost, bez které by Ostrava nikdy nebyla průmyslovým centrem. Investice do zachování havířských památek a průmyslových areálů se vyplácí, protože patří k nejvíce navštěvovaným v regionu.

 

Obě "třídy" navštívily Velký svět techniky v Dolních Vítkovicích – hravou formou jsou zde představeny zajímavosti vědy a techniky. Na ploše téměř 14 000 m2 jsou připraveny čtyři světy s trvalými expozicemi, třeba Svět vědy a objevů, Svět civilizace či Svět přírody. Ještě než se žáci obou tříd pustili do samostatného průzkumu exponátů, absolvovali objednaný program s lektorem. U páťáků to byl program se záhadným názvem "Ínávorfiš aneb tajemství podivných zpráv". Seznámili se s historií utajování zpráv, různými druhy šifer, založených na matematických principech, zkusili si kódovat i prolomit tajemství šifer a zamysleli se nad zajištěním bezpečnosti přenosu informací. Pro šesťáky byl připraven program "Jak zprovoznit nemocnici". Žáci byli rozděleni do pracovních týmů a formou hry se dostali do role elektroinženýrů a pokusili se zprovoznit nemocnici. Prozkoumali třeba nejrůznější děje se statickou elektřinou a s elektrickými obvody, zkoumali, jak využít energii Slunce ve svůj prospěch. Škoda jen, že lektorka neměla připravený dostatečný počet pomůcek! Všichni, kteří nelenili a opravdu se snažili využít všech možností, které areál nabízí, určitě ocenili možnost "odpočinku" v 3D kině, kde se promítal úžasný přírodopisný snímek o Galapágách (vzhledem k časnému odjezdu ze Zlatých Hor si, možná, někteří i krátce zdřímli :-). Ti, kteří už opravdu "padali únavou", mohli posedět v hale u recepce a občerstvit se v místní prodejně nebo z vlastních domácích zdrojů. Odvážní pak vyzkoušeli vedle stojící "centrifugu", která v rámci kosmického výzkumu může sloužit při výcviku kosmonautů pro simulaci přetížení.

 

Odpoledne pak bylo velmi akční! Laser aréna už na všechny nedočkavě čekala! Laser game je hra podobná paintballu nebo airsoftu. Zásah ovšem nebolí, nezanechává modřiny ani barevné skvrny. V aréně o rozloze 420 m2 je umístěno plno překážek, rohů, zákoutí, které jsou ideálními úkryty. Celou hru pak doprovází akční hudba. Hry se může účastnit až 10 hráčů, což tentokráte bylo narušenou jednou nefunkční vestou. Ale i tak jsme museli "přidávat" čas až do doby, kdy přišla další objednaná výprava! Před odjezdem domů jsme si vyhradili čas na občerstvení a nákup drobných dárků. Unavení, ale s dobrou náladou, jsme se vrátili domů a už se těšíme na příští školní výlet!

 

Několik fotografií je umístěno ve fotogalerii.

 
 
 

 


Danuše Kubová