Motýlek, beruška

Základní škola Zlaté Hory  

Fotografie školy

Projekt ,,volby,,

Stejně tak, jako v minulých letech, se i tento rok osmáci zapojili v rámci hodin občanské výchovy do politického dění v naší zemi a prožili volební období se vším všudy. Sestavili si politické strany, vytvořili program, volební plakáty s logem a heslem a přichystali si předvolební mítink. A co naši náctiletí navrhují?

 • úlevy a slevy pro seniory,
 • zřídit více možností ubytování s péčí o seniory,
 • zpřísnit možnosti získání českého občanství,
 • zrušit druhý povinný cizí jazyk na základních školách - výuka jako dobrovolný předmět,
 • zřídit povinnou vojenskou službu od 21 let,
 • legalizovat užívání marihuany v omezeném množství pro léčebné účely,
 • zvýšit minimální mzdu,
 • prověřit cizí státní příslušníky /uprchlická krize/,
 • lepší jídlo ve školních jídelnách,
 • zvýhodnění českých výrobků v obchodech,
 • EU nám nic nebude nařizovat.

 

Žáci často reagovali na současnou světovou problematiku - migraci, terorismus, nejvíce se však zaměřili na potřebu obrany a ochrany státu a jeho občanů, na potřeby seniorů, uvítali by znovu nastavení druhého cizího jazyka jako volitelného předmětu - přiklání se k technickým předmětům. Kluci a holky si také všímají nepoměru mezd za práci v ČR a jiných zemích EU. Někteří ve svém programu preferují prodej českých výrobků. No a také kalkulují - při volbě jedné strany se nabízí tričko zdarma!

Po prezentaci svých návrhů došlo k výběru volebního lístku a samotným volbám. Spokojenost či její opak následně vyjádřili v diskuzi. Tak věřme, že svého volebního práva a nadšení využijí až přijde čas a nebudou kalkulovat a kritizovat z křesel a gaučů v obýváku :-)


Šárka Vojčáková