Motýlek, beruška

Základní škola Zlaté Hory  

Fotografie školy

Adopce na dálku

Na konci školního roku 2004/2005 se dvěma žákům Základní školy ve Zlatých Horách - Michalu Müllerovi a Pavlu Žurkovi podařila úžasná věc. Adoptovat indického chlapce Lea Infanta, který žije s rodinou ve městě Bangalore. Celá jejich aktivita spočívala v obrovském nasazení přesvědčit žáky naší školy, aby podpořili finančně tuto akci. Co o tom píší samotní autoři tohoto nápadu?

Chlapcovi rodiče nemají dostatečné finanční prostředky na studium všech dětí. Leo má tři sestry a jediným výdělečně činným členem rodiny je Leův otec Alexandr, který pracuje jako svářeč. Jakmile jsme zjistili, že zájem o adopci v naší škole je značný, rozhodli jsem se vybrat peníze a tohoto chlapce podpořit. Vybrané peníze byly půlročním příspěvkem. Druhé pololetí neproběhlo mezi žáky již s takovým nadšením. Velice nás překvapilo, když jsme zjistili, že zájem o adopci na dálku není takový jako předtím. Vyvstala řada názorů, která negativně ovlivnila rozhodování těch, kteří s radostí přispěli poprvé. I přes tyto problémy se nám podařilo vybrat i další polovinu částky, především díky finanční podpoře pedagogů.

Každý z nás má spoustu snů a přání, ale málokdo si uvědomí, že ti, kterým pomáháme mají jen jedno přání. Tím přáním je žít. Jedině když mají štěstí a splní se jim toto přání, mohou doufat v lepší život. Uvědomují si vážnost situace, ve které se právě ocitají, vidí umírat své blízké a chtějí jim pomoci, ale nemohou dělat nic.

Chlapec, kterého jsme adoptovali nechce, aby tento problém přetrvával. Touží po tom, aby mohl pomáhat. Doufá, že když mu pomůžeme, tak se stane doktorem a skoncuje s tím, co v jeho zemi přináší smrt.

Proto žádáme všechny, kteří mají zájem pomáhat, aby podpořili Adopci na dálku a proměnili dětskou naději ve skutečnost. Přispívat můžete do kasičky umístěné v Městské knihovně ve Zlatých Horách nebo v základní škole. Mockrát děkujeme za vaši spolupráci.

Michal Müller a Pavel Žurek

Mě nezbývá než věřit, že tato podpora bude v naší škole nadále pokračovat, neboť Pavel a Michal ve školním roce 2005/2006 ukončili povinnou školní docházku.


Hana Pavlíková